Aftenens menu: Frugtsalat med sød kylling.
Antal personer: 2 personer.
Forberedelsestid: 20 minutter.
Tilberedningstid: 20 minutter.
Varm og lækker forårsluft blæste over Nordsjælland denne weekend. Og med aftenens menu bestående af en asiatisk/caribisk sag af en frugtsalat med sød kylling, så var sommer-drømmene skudt i gang. Kom bare an sommer!
2 kyllingebryster uden skind og ben
2 spsk. palmesukker (helt finthakket)
6 finthakkede korianderrødder
1 tsk. finthakket hvidløg
Lidt smagsnetutral olie
2 stk. lime
1 spsk. rørsukker
4 spsk. fiskesauce
1/2 frisk ananas i helt tynde skiver (brug gerne et mandolinjern, så kan du lave dem næste papirtynde så nemt som ingenting)
1 mango i skiver
1 bdt. friske basilikumblade (gerne thai-basilikum, hvis det er til at skaffe – det var det ikke for mig)
Friskkværnet sort peber
Kyllingen steges i lidt olie på en pande som hele bryster på panden, til de er en lillebitte smule lyserøde indeni. Herefter skæres de i mundrette stykker. Smid stykkerne tilbage på panden ved middel varme, og lad dem branke lidt på alle sider, hvorefter korianderrødder og hvidløg tilsættes. Lad det svitse i et lille minut, inden palmesukker kommes på panden.
Lad det karamellisere inden 2 spsk. fiskesauce tilsættes, og det koges ind til en tyk sirup, som snasker al kyllingen godt ind.
Saften fra den ene lime blandes med rørsukker og 2 spsk. fiskesauce – så er dressingen på plads.
Anret retten med ananas nederst, så mango, derefter kylling og så toppet med basilikum og limedressingen. Og limeskiver. Og så lige et skud friskkværnet sort peber – det fremhæver for alvor smagen i specielt ananassen.